Година віртуального спілкування з Одеським регіональним центром оцінювання якості освіти

18 грудня 2024 року в межах спільної діяльності Одеського РЦОЯО та департаментів освіти і науки Одеської ОДА та Кіровоградської ОВА відбувся вебінар «Година віртуального спілкування з Одеським регіональним центром оцінювання якості освіти» щодо актуальних питань підготовки до проведення НМТ-2025, підготовки до складання історії України як обов’язкового предмета національного мультипредметного тесту, іноземних мов як предметів НМТ на вибір (на прикладі англійської мови).

У заході  прийняли участь методисти НМЦ ПТО в Одеській області, викладачі ЗП(ПТ)О.

Запис вебінару можна переглянути за писиланням.
https://www.youtube.com/watch?v=kbrV6LMgoW4&list=PPSV&t=1s

Опубліковано в категорії: НМТ | Залишити коментар

Дуальна освіта як інструмент вирішення проблеми дефіциту робітничих кадрів

З метою забезпечення ефективного впровадження дуальної форми здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної) освіти області 17 грудня 2024 року на базі Одеського вищого професійного училища торгівлі та технологій харчування проведено засідання «круглого столу» на тему: «Дуальна освіта як інструмент вирішення проблеми дефіциту робітничих кадрів» для представників ЗП(ПТ)О та базових підприємств.

Особливої актуальності застосування дуальної форми здобуття освіти набуває в аспекті вирішення завдань швидкого повоєнного відновлення економіки України, задоволення попиту на висококваліфіковані робітничі кадри із затребуваними навичками, а також перспектив інтеграції України в ЄС, де дуальна освіта є одним із драйверів цифрової та «зеленої» трансформації.

З результатами моніторингу діяльності ЗП(ПТ)О області щодо впровадження дуальної освіти ознайомила учасників заходу Антонюк Надія, методист НМЦ ПТО в
Одеській області.

Шестирічний досвід роботи ДНЗ «Одеське вище професійне училище торгівлі та технологій харчування» і 22 підприємств торгівлі ПП «ЕКСТРА ПІВДЕНЬ» по впровадженню дуальної освіти з підготовки продавців продовольчих товарів представили: Висоцька Людмила, директор закладу освіти, Зеленюк Олена, старший майстер та Віннік Лариса, викладач спецдисциплін.

Про організацію професійного навчання зареєстрованих безробітних за дуальною формою освіти в Одеському центрі професійно-технічної освіти Державної служби
зайнятості поділилась інформацією методист Жук Орися.​

Методист Дмитрашко Тетяна презентувала досвід Одеського професійного ліцею морського транспорту та виробничого підрозділу Пасажирського вагонного депо станції ОДЕСА-ГОЛОВНА з підготовки провідників пасажирських вагонів за дуальною формою освіти.

Про перспективи щодо організації освітнього процесу майстрів ресторанного обслуговування в ДНЗ «Білгород-Дністровський професійний будівельний ліцей» за дуальною формою розповіла Ткачук Софія, заступник директора ДНЗ «Білгород- Дністровський професійний будівельний ліцей».

У форматі відкритої дискусії було обговорено актуальні питання впровадження дуальної освіти з детальним акцентом на застосуванні норм Положення про дуальну форму здобуття професійної (професійно-технічної) освіти :

  • функції основних учасників дуальної форми здобуття освіти;
  • особливості планування освітнього процесу та його організації;
  • як дуальна освіта регулюється на законодавчому рівні;
  • переваги від партнерства підприємств із закладами освіти для обох сторін;
  • як впроваджувати дуальну освіту, з якими викликами можна зіткнутися в процесі, та як їх долати.

Учасники зібрання поділилися практичним досвідом та своїми думками щодо розвитку дуальної освіти, що сприятиме зміцненню партнерства між освітніми установами і бізнесом та розробили пропозиції:

  •  Започаткувати впровадження дуальної форми здобуття освіти при проведенні короткострокових курсів для дорослого населення в умовах воєнного стану.
  • Посилити участь роботодавців у фінансуванні підготовки кваліфікованих
    робітників.
  • Запроваджувати на підприємствах механізм наставництва.
  • Привести у відповідність види виконання здобувачами освіти робіт на підприємствах із змістом навчальних програм.
  • Урізноманітнити форми розподілу теоретичної і практичної складової навчального плану: форма поділеного тижня; блочна (модульна) форма (два тижні, місяць, семестр тощо).
  • Залучати роботодавців до теоретичного навчання в стінах ЗП(ПТ)О, що підвищить профілізацію освітнього процесу.
  • Створити базу даних регіону про підприємства, які використовують дуальну систему навчання за професіями.
  • Забезпечувати підвищення кваліфікації та стажування педпрацівників на виробництві.
  • Алгоритм організації дуальної форми здобуття освіти розмістити на сайті НМЦ
    ПТО в Одеській області.

По завершенню засідання учасники висловили вдячність НМЦ ПТО в Одеській області, Одеському вищому професійному училищу торгівлі та технологій харчування за організацію і проведення «круглого столу».

Матеріали заходу

Опубліковано в категорії: Дуальна форма навчання, Новини, Професійна підготовка | Залишити коментар

Нетрадиційні методи роботи над літературними текстами на уроках української та зарубіжної літератури

Відповідно до річного плану роботи НМЦ ПТО в Одеській області 17 грудня відбувся вебінар викладачів словесності закладів професійної (професійно-технічної) освіти на тему: «Нетрадиційні методи роботи над літературними текстами на уроках української та зарубіжної літератури».

Привітала учасників заходу Світлана Соколюк, методист кабінету загальноосвітньої підготовки НМЦ ПТО в Одеській області.

Продовжила вебінар Олена Гриньова, голова обласної методичної секції викладачів словесності, викладач української мови та літератури ДНЗ “Одеський професійний ліцей сфери послуг Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д.Ушинського, яка продемонструвала як на практиці використовує візуалізовані презентації до творів на сучасний манер паралельно із сучасністю образів.

Також поділилась і малюнками-символами до твору “Камінний хрест” В.Стефаника.

Юлія Кудінова, викладач української мови та літератури ДНЗ «Подільський професійний ліцей» цікаво поділилася досвідом про використання прийому візуалізації на уроках літератури, як креативний метод вивчення літературних творів.

Під час демонстрації презентацій, модератори пропонували викладачам виконувати окремі завдання, щоб вони на власному досвіді побачили цінність отриманої інформації.

Також під час заходу була запущена форма зворотнього зв’язку, де викладачі мали можливість висловити свої думки, враження, побажання.

Щиро дякую нашим спікерам, модераторам за професіоналізм, глибокі знання і вміння донести важливу інформацію. Завдяки вам захід став вірогідно корисним і натхненним. Ваша праця — це не просто викладання, а справжнє мистецтво, яке успішно змінює життя на краще.

Опубліковано в категорії: Загальноосвітня підготовка, Новини | Залишити коментар

Відбувся круглий стіл з викладачами природничих дисциплін

Відповідно до річного плану роботи Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти в Одеській області відбувся круглий стіл з викладачами природничих дисциплін на тему: «Сучасні освітні технології, орієнтовані на розвиток особистості здобувачів освіти».

Захід було організовано у форматі вебінару.

Метою круглого столу стало обговорення сучасних підходів до викладання природничих дисциплін із використанням інноваційних технологій, інтерактивних методів та цифрових інструментів, які сприяють розвитку критичного мислення, самостійності та творчості здобувачів освіти.

Програма заходу включала цікаві та інформативні виступи. Почав роботу і привітав учасників Шатохін Борис Ілліч, методист кабінету загальноосвітньої підготовки НМЦ ПТО в Одеській області.

Хвоїна Любов Сергіївна, викладач біології і екології ДНЗ «Ісаєвський ПАЛ», виступила з презентацією «Використання сучасних освітніх технологій на уроках біології і екології». Доповідач поділився досвідом впровадження технологій, які сприяють глибшому розумінню природничих явищ і екологічних проблем, підвищують інтерес до її уроків.

Гулак Марина Віталіївна, викладач фізики і астрономії ДНЗ «Одеське вище професійне училище морського туристичного сервісу» підготувала справжній майстер-клас з теми «Використання інтерактивних технологій у викладанні фізики: шлях до розвитку критичного мислення і самостійності здобувачів освіти». Було акцентовано увагу на інтерактивних методах, що допомагають учням засвоїти та унаочнити вивчення складних тем, розвивати вміння аналізувати.

Петренко Олена Анатоліївна, викладач математики ДНЗ «Одеське вище професійне училище морського туристичного сервісу» продемонструвала «Цифрові інструменти у викладанні математики: створення інтерактивного навчального середовища». Доповідач розповіла про використання сучасних цифрових платформ і програм, які роблять навчання математики більш цікавим і доступним.

Сметанюк Алла Володимирівна, викладач біології і екології, хімії ДПТНЗ «Одеський професійний ліцей технологій та дизайну», виступила з темою «STEM-освіта на уроках біології і екології». Було розглянуто практичні аспекти впровадження STEM технологій, які поєднують різні дисципліни для розвитку комплексного мислення учнів.

Лукʼянова Олена Василівна, викладач хімії та біології і екології ДНЗ «Одеський центр ПТО» «Нестандартні форми закріплення та перевірки знань з використанням ІКТ». Доповідач продемонструвала власні методи використання сучасних онлайн-інструментів (Google Forms, Quizizz, Canva, Edpuzzle).

«Сучасні освітні технології, орієнтовані на розвиток особистості здобувачів освіти на уроках природничих дисциплін» – такою була тема доповіді Іванченко Тетяни Олександрівни, викладача хімії ВСП «Березівське вище професійне училище Національного університету «Одеська політехніка». Свій виступ вона присвятила тому, щоб ознайомити колег з MozaiK Education – це інтерактивна платформа, яка дозволяє створювати та використовувати навчальні модулі, шо містять текстову, графічну та відеоінформацію, а також інтерактивні завдання та ігри. MozaiK Education є потужним інструментом для підвищення мотивації здобувачів освіти та забезпечення наочності під час навчання.

У підсумках було наголошено на важливості інтеграції інновацій у навчальний процес для підвищення його якості та ефективності.

Учасники заходу висловили вдячність за організацію вебінару та відзначили практичну цінність представлених матеріалів. Відмітили, що ми маємо велике різноманіття онлайн-інструментів, і комбінуючи їх у своїй роботі можна утримувати інтерес до навчання на високому рівні. Подібні заходи сприяють професійному зростанню педагогів і впровадженню нових підходів у навчальний процес.

Навчально-методичний центр ПТО в Одеській області продовжує працювати над створенням умов для підвищення професійної майстерності викладачів, обміном передовим педагогічним досвідом і модернізації освітнього процесу.

Матеріали вебінару тут.

Опубліковано в категорії: Загальноосвітня підготовка, Новини | Залишити коментар

Використання сучасного обладнання, методів та засобів навчання при підготовці майбутніх кваліфікованих робітників для сфери торгівлі та громадського харчування

Відповідно до плану роботи Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти в Одеській області 12 грудня 2024 року відбулося засідання методичної секції педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти у форматі вебінару на тему: «Використання сучасного обладнання, методів та засобів навчання при підготовці майбутніх кваліфікованих робітників для сфери торгівлі та громадського харчування».
У заході прийняли участь викладачі спецдисциплін та майстрів виробничого навчання з 16 закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які готують кваліфікованих робітників з професій: «Кухар», «Кондитер», «Пекар», «Офіціант», «Бармен», «Майстер ресторанного обслуговування», «Продавець продовольчих товарів», «Контролер – касир», у кількості 45 осіб .
Відкрила захід, привітала учасників, ознайомила з планом та регламентом роботи та розповіла у своїй доповіді про основні сучасні методи, засоби та обладнання завідувачка кабінету професійної підготовки Навчально-методичного центру професійно – технічної освіти в Одеській області Шавга Світлана Вікторівна.

Розпочали вебінар з презентації Віннік Лариси Борисівни, викладача спецдисциплін ДНЗ «Одеське вище професійне училище торгівлі та технологій харчування» на тему: «Формування професійних компетентностей у підготовці кваліфікованих робітників з професії «Продавець продовольчих товарів», «Контролер – касир»: практичні аспекти застосування». Вона розповіла про переваги навчання за дуальною формою освіти за професією «Продавець продовольчих товарів».

Плідна співпраця з мережею супермаркетів «Обжора», яка включає 24 підприємства дає позитивний результат: 70% здобувачів освіти залишаються працювати на підприємствах.
Мережа супермаркетів «Обжора» має сучасне обладнання, яке охоплює всі аспекти роботи працівника, від автоматизації касових операцій до управління товарними запасами.
Данукалова Олена Іванівна, майстер виробничого навчання ЗП(ПТ)О «Дунайський центр професійної освіти» відтворила на екрані досвід навчальної діяльності в кулінарному хабі Дунайського центру професійної освіти. Використання сучасного обладнання, методів та засобів навчання позитивно вплинуло на підготовку здобувачів освіти, які із задоволенням опановують новітні технології, а майстрам виробничого навчання у підготовці кваліфікованих робітників нової формації.

Про використання сучасного обладнання (дезінфектор для ножів, тістоміс, програмований холодильник, пароконвектомат) при підготовці майбутніх кваліфікованих робітників професії «Кухар, Пекар» у кулінарному хабі Північного центру професійної освіти розповіла викладач спецдисциплін Комарніцька Тетяна Анатоліївна. Навчання з підвищення кваліфікації кухарів шкіл та дитячих садочків області у кулінарному хабі сприяє реалізації проєкту «Впровадженню реформи шкільного харчування». Презентація вразила та зацікавила присутніх.

Про ефективні методи впровадження інноваційних технологій навчання майбутніх кваліфікованих робітників доповіла Харченко Вікторія Сергіївна, майстер виробничого навчання ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти»:
– сучасні виклики та потреби ринку праці, переваги використання інноваційних технологій навчання,
– впровадження системи змішаного навчання, застосування технологій віртуальної та доповненої реальності,
– розвиток компетенцій наставництва серед викладачів,
– персоналізація освітнього процесу.

Доповідь Капраленко Віолети Федорівни, викладача спецдисциплін ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти» щодо розвитку м’яких навичок у здобувачів освіти – майбутніх фахівців у сфері громадського харчування була дуже цікавою та пізнавальною. Доповідач визначила за допомогою якого методу та навичок можливо досягти успіху у формуванні м’яких навичок у здобувачів освіти. Проєкт «Мандрівка по закладам «Української кухні» – важливий інструмент формування м’яких навичок, виховання патріотичних почуттів у здобувачів освіти. Проєкт розвиває творчість та інноваційність, допомагає розвивати фантазію та вміння думати нестандартно, щоб створювати нові оригінальні страви.

Нізельська Олена Іванівна, майстер виробничого навчання ВСП «Березівське вище професійне училище Національного університету «Одеська політехніка» доповіла про інтерактивні методи навчання, які виконують важливу роль у процесі підготовки фахівців кулінарного профілю. Вони сприяють ефективному засвоєнню теоретичних знань, формуванню практичних навичок, а також розвитку творчого підходу до вирішення професійних завдань, активізації навчального процесу, проведенню інтерактивних занять.

Про досвід партнерства ДНЗ «Одеське вище професійне училище морського туристичного сервісу» з підприємствами ресторанно – готельного спрямування Республіки Болгарія у своїй доповіді та відео-ролику висвітлила Марущак Людмила Іванівна, старший майстер, викладач спецдисциплін. На Шостій міжнародній виставці «Інноватика в сучасній освіті» училище презентувало досвід роботи закладу в організації та проведенні професійно-практичної підготовки здобувачів професійної освіти за кордоном. За результатами конкурсу ВПУ отримало Золоту медаль, Диплом у номінації «Менеджмент інноваційної діяльності закладу освіти щодо професійної підготовки конкурентно спроможних фахівців».

Вітаємо з перемогою!

На засіданні секції було розглянуто ще одне важливе питання – обрання голови методичної секції педагогічних працівників ЗП(ПТ)О професій торгівлі та громадського харчування. Одноголосно було обрано, викладача спецдисциплін ДНЗ «Одеське вище професійне училище торгівлі та технологій харчування» Віннік Ларису Борисівну.
При обговоренні результатів засідання секції було прийнято рішення про необхідність продовжувати обмінюватися досвідом роботи з наповнювання закладів професійної (професійно-технічної) освіти сучасним обладнання та засобами навчання.

Закрили засідання обласної методичної секції побажаннями здоров`я, успіхів у роботі у цей непростий час, миру та злагоди.

Керівництво, колектив Навчально – методичного центру професійно-технічної освіти в Одеській області висловлює подяку спікерам за якісні та змістовні доповіді, які повністю розкрили тему засідання та всім учасникам за активну участь у проведенні вебінару.

Вітаємо всіх освітян з прийдешніми святами: Різдвом Христовим та Новим 2025 роком, сподіваємось вже мирним.
Бажаємо всім міцного здоров`я, творчих здобутків, миру в країні та родині.

Матеріали заходу

Опубліковано в категорії: Новини, Професійна підготовка | Коментарі Вимкнено до Використання сучасного обладнання, методів та засобів навчання при підготовці майбутніх кваліфікованих робітників для сфери торгівлі та громадського харчування